Čelem vzad číslo 8 - úvod

Zatímco minule jsme se chlubili nákladem již 120 výtisků Čelem vzad (a pak se ještě dělal dotisk), tentokrát se "přiznáváme" už ke 150! Nové čtenáře jsme naposledy získali v Uherském Hradišti, Sokolově a Karviné, větší počet odběratelů např. také v Českých Budějovicích.

Zatím vůbec nejmladší autor(ka) v naší časopisecké historii se představuje krátkým článkem s tematikou "ženské otázky" (pověst o dívčí válce) - je to studentka tercie (!) osmiletého gymnázia Dagmar Winklerová.

Rádi připomínáme, že jsme časopisem otevřeným i pro autory mimo naši školu - tentokrát to dokládá článek Katky Hůlkové z Českých Budějovic, která studuje nordistiku a germanistiku na brněnské univerzitě. Těšíme se na další - i středoškolské - příspěvky "odjinud"!

Našim mimopražským čtenářům (a stále jich přibývá) snad nebude vadit, že dnešní osmistránková obrazová příloha má pražskou tematiku. Doufáme, že i oni jakéhosi historicko-archeologického průvodce Pražským hradem využijí, a možná nejen přímo při návštěvě této národní kulturní památky.

Titulní strana Čelem vzad přináší výřez z nejstaršího známého vyobrazení Pražského hradu na dřevorytu z r. 1493. Zadní strana obálky od-kazuje k rozhovoru s historikem raného novověku (zejména 16. století), prof. J. Pánkem: dřevoryt Lucase Cranacha zachycuje Ferdinanda I. Habsburského.

Obsah tohoto čísla