Čelem vzad číslo 12 - úvod

12. číslo historického občasníku Čelem vzad, které vám v úplné podobě zpřístupňujeme v červnu r. 2004 (od dubna byla k dispozici ne plně dokončená verze bez rozhovoru a příloh), zastupuje již devátý ročník tohoto historického časopiseckého sborníku. Občasník představuje práce studentů především Gymnázia Budějovická v Praze, ale zahrnuje rovněž příspěvky od studentů jiných středních škol a také dalších odborníků a příznivců.

Internetové stránky zahrnují již pět posledních kompletních vydání a kromě toho nabízejí řadu dalších užitečných rubrik a funkcí, které vám, doufáme, usnadní orientaci, poskytnou prostor pro vyjádření názoru či umožní poslat upoutávku na článek (případně celý text i s obrázky) dalším zájemcům.

Rubrika Návštěvnost stránek zahrnuje všechny přístupy na stránky občasníku od roku 2001, kdy byly prvně zpřístupněny. Možná vás k zalistování naláká přehled nejvíce navštěvovaných článků, jakkoli to jistě není nejdůležitější ukazatel jejich úspěšnosti; statistika vychází ze stavu k 1. červnu 2004.

Dlouhodobě nejnavštěvovanější příspěvky:

 1. Kateřina Veliká - sny a skutečnost (č. 9/2001)
 2. Rozhovor s univ. prof. Miroslavem Hrochem (9)
 3. Rozhovor s univ. prof. Janem Křenem (10/2002)
 4. Rozhovor s univ. prof. Jaroslavem Pánkem (8/1999)
 5. Jan Nepomucký (9)

Nejvíce navštěvované články z posledního čísla: (11/2003)

 1. Atentát na Reinharda Heydrich
 2. Tank
 3. Druhá světová válka ve vzduchu
 4. Rozhovor s univ. prof. Jiřím Peškem
 5. Hrobka českých králů (České dějiny v obrazech)

"První body" si již připsaly také zbrusu nové příspěvky, protože jak již jsme uvedli, už na začátku dubna byla s předstihem zpřístupněna neúplná podoba čísla 12. Zvlášť tady je jakákoliv statistika velice ošidná, neboť počty přístupů se pochopitelně mění i několikrát denně, ale možná vás přece jen bude zajímat, jaký vkus mají naši ostatní internetoví čtenáři. Tři nejnavštěvovanější články Čelem vzad 12 k 1. červnu 2004 tedy byly:

 1. Mor a jeho důsledky v Evropě
 2. Rozvědčík
 3. Runy

A ostatní už závisí jen a jen na vás a vašem zájmu o Čelem vzad! Také připomínáme, že si můžete napsat o tištěnou podobu aktuálního čísla, případně i o čísla starší - oproti internetové verzi obsahují v úplnosti všechny přílohy.

Obálka (foto titulní strany, foto zadní strany) vás má nalákat k ústřednímu příspěvku čísla 12, kterým je rozhovor s univ. prof. Petrem Vorlem. Kromě jiného se zabývá Pernštejny, a tak na předním titulu je návrh turnajové zbroje pro Vratislava z Pernštejna z r. 1556 a na zadní straně obálky si můžete prohlédnout nejstarší tištěnou verzi pernštejnské heraldické pověsti z r. 1593 (o tom více v příloze Přečtěte si s námi - O pernštejnském zubrovi).

Obsah tohoto čísla